Huomio: Luontotien päällystys

Luontotiellä työmaa alkaa valmistella tienpohjaa päällystystä varten huomenna keskiviikkona 11.6. alkaen. Päällystepohjien teko kestää keskiviikosta tämän viikon perjantaihin. Tiellä on tällöin suuria työkoneita tiehöylästä kuormaimiin ja tiivistyskalustoon.

Tien päällystystyö alkaa maanantaina 16.6

Päällystyksen aikana tie on osittain suljettu yleiseltä liikenteeltä. Maanantaina 16.6 ja keskiviikkona 18.6 tie on suljettu välillä Lumijoentie-Yrittäjäntie, ja tiistaina 17.6 välillä Yrittäjäntie – Viinavuorentie. Näinä päivinä työstä on merkittävää haittaa alueen asukkaille koska kuuma asfalttimassa ei kestä liikennettä ennen jäähtymistä. Päällyste on ajettavissa n. 1-2 tuntia levityksen jälkeen.

Toivomme ymmärrystä ja pitkää pinnaa päällystyksen johdosta, sekä toivomme että asukkaat valitsevat liikennöintisuunnan siten, että työmaalle ja liikkujalle itselleen on työstä mahdollisimman vähän haittaa ja odottamista.