Calendar

  • 14
    14.5.2026

    Perhekahvila

    09:00 -11:00
    14.5.2026

    Perhekahvila

    Tervetuloa Perhekahvilaan viihtymään!

    Leikkiä, iloa ja vertaistukea. Kahvi- ja mehutarjoilu.

    Järjestää: Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lumijoen yhdistys.

    Seuraa somessa: https://www.instagram.com/mll_lumijoki/

    Paikka: Seurakuntatalo, Ylipääntie 11.

    Lämpimästi tervetuloa!

    Kuntosali

    09:00 -10:00
    14.5.2026

    Kuntosali

    Kaikille avoin ja maksuton kuntosalivuoro Lumijoen liikuntahallilla.

    Järjestää: Eläkeliiton Lumijoen yhdistys

    Tervetuloa!

     

    Helatorstain sanajumalanpalvelus

    10:00 -12:00
    14.5.2026

    Helatorstain sanajumalanpalvelus

    Kirkko
    Tervetuloa helatorstain jumalanpalvelukseen!

    Toimittaa Risto Räihä, kanttorina Emilia Soranta.

    Korotettu Herra
    Helatorstain eli Kristuksen taivaaseenastumisen päivän aihe ja ajankohta, 40 päivää pääsiäisestä, on saatu Apostolien teoista (Ap. t. 1:6-14).
    Kristus korotettiin taivaisiin. Hän on astunut taivaalliselle valtaistuimelle ja istuu nyt Jumalan oikealla puolella. Hänelle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä. Mikään ei voi erottaa meitä Jumalan rakkaudesta. Me emme voi saada yhteyttä Kristukseen inhimillisten aistiemme välityksellä, mutta silti hän on Pyhän Henkensä kautta sanassa ja sakramenteissa läsnä seurakuntansa keskellä. Hänen seuraajiensa tehtävä on viedä sanoma korotetusta Herrasta koko maailmaan.

    Kolehti: Apua, toivoa ja terveyttä maailman köyhimmille ihmisille lähettämällä ulkomaantyöhön työntekijöitä palvelemaan kehittyvissä maissa lähetyslentotyön eri tehtävissä. Suomen Lähetyslentäjät ry, MAF Suomi

    Kirkkokahvit.

    Järjestää: Lumijoen seurakunta

    Lumijoen seurakunnan tapahtumasivulle tästä.

    Tuolijumppa

    10:00 -11:30
    14.5.2026

    Tuolijumppa

    Järjestämme kaikille avoimen tuolijumpan sekä pientä hävikkiruuan jakoa tilanteen mukaan. Tapahtumissa kahvi/tee tarjoilu.

    Lumijoen 4H-yhdistys järjestää kaikille sopivan tuolijumpan Lumijoen kirjastolla maanantaisin ja torstaisin alkaen klo 10. Tuolijumpan jälkeen jaamme saatavuuden mukaan hävikkituotteita. Tilaisuuksissa kahvi/tee tarjoilu. Tervetuloa!

    Tuolijumppa järjestetään Lumijoen kirjasto Hiidenkiven tiloissa

    Osoitetiedot:

    Toripolku 3

    91980 Lumijoki

    Ajankohta:

    Järjestetään 90 kertaa, 09.02.2026-17.12.2026

    Joka viikko Ma 10:00-11:30, To 10:00-11:30